قدیمی ترین خانه كاشان در معرض غارت سودجویان
۲۳
فروردین

قدیمی ترین خانه كاشان در معرض غارت سودجویان

به گزارش ایرنا از روابط عمومی دانشگاه كاشان، محمد مشهدی نوش آبادی روز چهارشنبه با ابراز شگفتی از تخریب بی رویه این بنا بیان كرد: مسئولان امر بر مرمت خانه عبدالرزاق خان تاكید داشتند اما در این چند سال بخش هایی از جمله شاه‌نشین ضلع غربی تخریب شده و به طور مستمر مورد غارت سودجویان قرار دارد.
وی با اشاره به كند و كاو و تخریب روزانه این بنای ارزشمند افزود: خانه عبدالرزاق خان هم اكنون در تملك وزارت راه و شهرسازی است كه شهرداری كاشان به دنبال تملك این بنا و احیای آن می باشد و امید می رود این اقدام ارزنده به نجات بنا بیانجامد.
مدیر مركز كاشان شناسی دانشگاه كاشان بیان كرد: خانه تاریخی منتسب به ‘عبدالرزاق خان’ با معماری، گچ بری و نقاشی های ویژه به مساحت سه هزار و 600 مترمربع در 2 طبقه بنا شده و در محله پامنار كاشان واقع است.
او اضافه كرد: این خانه در كنار آب انبار عبدالرزاق خان واقع شده و به نام وی شهرت دارد اما هنوز سند یا مدرك محكمی برای انتساب این خانه به وی پیدا نشده؛ در صورت اثبات انتساب بنا به عبدالرزاق خان كه محل حكومتش در دوره زندیه نیز بوده، این خانه را می توان قدیمی ترین، مهمترین و الگوی خانه های تاریخی كاشان نامید.
نوش آبادی با تاكید بر لزوم پژوهش های میدانی و اسنادی درباره صحت انتساب این خانه به حاكم كاشان در دوران زندیه گفت: كاوش های باستان شناسی و مقایسه تطبیقی ویژگی های معماری و هنری این خانه با دیگر بناهای دوران زندیه می تواند موضوع را روشن كند چرا كه بیشتر بناهای تاریخی كاشان به دوران قاجار بازمی گردد.
مدیر مركز كاشان شناسی دانشگاه كاشان عنوان كرد: ویژگی های بی مانند معماری مانند ارتفاع قابل ملاحظه اتاق ها در طبقه فوقانی (كه در دیگر خانه های قاجاری كاشان كمتر دیده می شود) و نوع تزئینات متفاوت آن در بخش شاه نشین می تواند در تاریخ گذاری این خانه مهم تلقی شود.
به گفته او، عبدالرزاق خان كاشی والی كاشان در دوران زندیه و اوایل قاجاریه بود كه پس از زمین لرزه ویرانگر 1192 ه.ق در این منطقه نسبت به بازسازی و ساخت بناهای عام المنفعه در شهر همت گماشت و به گفته برخی با درایت و هوشمندی وی كاشان از هجوم آقا محمدخان قاجار در امان ماند.
افزون بر یك هزار و 700 اثر تاریخی با ارزش در شهرستان كاشان شناسایی و تاكنون 320 اثر در فهرست آثار ملی ثبت شده است.
شهرستان كاشان با جمعیت افزون بر 365 هزار نفر در فاصله 200 كیلومتری شمال اصفهان واقع می باشد.
خبرنگار: یوسف صائب ** انتشار دهنده: محمد ملا حمزه زاده